Have you ever met a successful pessimist?

Mă enervează pesimiştii. Nu toţi, ci doar cei extremişti. Cei care spun că „decât să cred că va merge totul bine şi să fiu dezamăgit, mai bine îmi imaginez că n-o să iasă”.

Da, prietene, imaginează-ţi tu că n-o să iasă nimic de fiecare dată când faci ceva. Când te duci la magazin, gândeşte-te că-i închis, deci rămâi în casă şi mori de foame. Când te duci să faci duş, gândeşte-te că n-ai apă, deci rămâi nespălat. Începe un blog, gândeşte-te că n-ai succes înainte să scrii primul articol. Nu-l vei mai scrie niciodată. În ritmul ăsta unde ajungi?

Mai bine să cazi şi să te ridici, decât să fii pe pământ înainte să reuşească ceva să te dărâme. Aţi întâlnit vreun pesimsit de succes? Dar unul fericit?

Tu cum gândeşti? Pesimist sau optimist?

Cristian Florea
Cristian Florea

🥇 Best Tech Influencer @ Romanian Influencer Awards 2024
🎥 Vlogger pasionat de gadgeturi și tehnologii noi
✅ 15+ ani de experiență în mediul digital

Articole: 4142

19 comentarii

  1. De multe ori lucrurile iti ies in functie de cum le vezi dinainte. O viziune optimista te ajuta intotdeauna foarte foarte mult. Si eu prefer sa vad intotdeauna partea plina a paharului, cea goala se va umple si ea vreodata. :)

  2. Mi-s pesimist cu zambetul pe buze. Aproape tot ce fac eu cred ca nu o sa iasa bine, iar ce fac altii, ii incurajez zicandu-le ca otul va fi bine. De, sunt un ciudat :D

  3. Eu incerc sa mentin un „echilibru”. Nu e bine sa fii nici pesimist, dar nici optimist. Daca gandesti negativ, aceste lucruri se vor intampla, dar si daca devii un increzut nu e bine, deoarece poti sa o patesti rau de tot. Mie nu imi plac nici pesimistii, dar nici „ultra-optimistii”, adica cei care cred ca se pricep la toate.

  4. De obicei sunt pesimist si ma simt mai bine cand ma gandesc ca no sa reusesc nicodata acel lucru si cand vad ca tocmai l-am reusit.

  5. E bine sa gasesti calea de mijloc… cred ca nici optimist, nici pesimist nu e bine, ci mai degraba realist. :)

  6. Am cunoscut o fată care era destul de pesimistă, deși ea spunea că e doar realistă. Am încercat să înțeleg cum gândește și poate să-i dau o rază de optimism, dar m-ai mult m-am ”pesimizat” eu :)) .

    Am renunțat până la urmă!

  7. Eu sunt pesimist din fire (după cum sugerează și numele, de față nu mai vorbesc). E boală grea, să știți de la mine. Am ajuns rău de tot. Oamenii mă evită pentru că dacă stau lângă mine îi molipsesc și pe ei cu pesimismul meu (până acum cred că 7 sau 8 persoane s-au sinucis după ce au stat de vorbă cu mine). Dar n-am ce să fac pentru că așa e firea mea. Am vrut să fiu și mai vesel ca să-i înveselesc și pe cei din jurul meu dar zâmbetul de pe fața mea era mai mult un rânjet cu care nu reușeam decât să sperii copiii mici.

    Vă rog ajutați-mă, sunt disperat!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *