Cum să-ţi transformi laptopul într-un router wireless

Mutarea la Bucureşti a presupus şi renunţarea la Wi-Fi-ul mereu prezent acasă. Nu pentru că n-aş fi putut lua cu mine, ci pentru că nu am de gând să ocup spaţiu în plus unde stau acum, nici să fac încâlceala de fire şi mai mare decât este acum. Cu toate astea, din când în când mai am nevoie de o conexiune wireless ca să mai downloadez câte-o aplicaţie pe telefon sau ca să pot sta cu netbook-ul în braţe fără să umblu la cablul de net. Ca să fac toate lucrurile astea fără un router, am hotărât că cel mai înţelept ar fi să-mi transform laptopul într-unul. Iar pentru că mi s-a părut un lucru care ar putea să vă intereseze şi pe voi, am hotărât să scriu. Aşadar, să n-o mai lungim prea mult…

1. Du-te în Control Panel » Network and Internet » Network and Sharing Center

cum sa-ti transformi laptopul intr-un router

2. La Connections, dă click pe numele reţelei tale. La mine se numeşte P7.

cum sa-ti transformi laptopul intr-un router

3. În fereastra nou deschisă, apasă pe Properties, apoi alege Sharing dintre tab-urile de sus. După ce ai făcut asta, fă setările ca în imaginea de mai jos.

cum sa-ti transformi laptopul intr-un router

4. Ok » Ok » Close.

5. Click pe „Setup a new connection or network”.
Cum să-ţi transformi laptopul într-un router wireless 1 | Cristian Florea

6. Din fereastra nou apărută, selectează ultima opţiune: Set up a wireless ad hoc network.

cum sa-ti transformi laptopul intr-un router

7. Next » Next.

8. Acum trebuie să completezi datele reţelei.

La „Network name” pui numele reţelei, iar la „Security type” selectezi cum se pot conecta dispozitivele la reţeaua ta: No authentication = reţea fără parolă; WEP = reţea cu parolă formată doar din cifre; WPA2 = reţea cu parolă formată din toate tipurile de caractere. Nu ştiu de ce, dar când am selectat WPA2, telefonul meu a refuzat să se conecteze. Totuşi, cu o parolă WEP a mers fără probleme.

cum sa-ti transformi laptopul intr-un router

Am bifat şi „Save this network”, ca s-o ţină PC-ul minte.

Acestea fiind zise, după ce apăsaţi pentru ultima oară pe „Next”, puteţi să vă conectaţi la noua voastră reţea wireless.

Cristian Florea
Cristian Florea

🥇 Best Tech Influencer @ Romanian Influencer Awards 2024
🎥 Vlogger pasionat de gadgeturi și tehnologii noi
✅ 15+ ani de experiență în mediul digital

Articole: 4157

125 comentarii

  1. Am facut cum ai spus tu, problema e ca eu vreau sa ma conectez de pe un telefon Lg T385b, poti face niste setari pt el te rog, app sa nu uit, eu am net de la vodafone printr-un stik usb…

  2. Salutare, Daca vrei sa iti tranformi laptopul intr-un router wireless foloseste aplicatia asta.

    Eu il am softul de ceva timp si e ok.
    Sunt doua versiuni una limitata… adica nu face automat trecerea de la conexiune LAN la conexiune 3G/4G si versiunea PRO care face automat trecere de la orice conexiune internet LAN/WAN sau 3G/4G fara interventie.

  3. salut ,ma chinui de 3 zile sa ii dau de cap am incercat cu 2 softwere mhotspot(care mia dat semnal si lam gasit pe telefon a incercat sa se conecteze si mia murit instant dupa aceea=0 si wirtualwifi rooter care nu a facut nimik=0) am incercat sa fac si asa cum ai zis tu si nimik am un stik iptime care este un 802.11 b/g USB Wireless LAN Adapter il vedeti aici

    as dori sa ma ajutati daca se poate

    • Alte sfaturi în afară de cele scrise în articol nu prea am să-ţi dau. Ai mai putea încerca softurile Connectify sau IntelMyWifi. Eu am reuşit cu amândouă să creez reţele wireless pe diferite calculatoare.

  4. Nu imi merge. :( urmez toti pasii iar cand conectez telefonul imi spune ca e imposibil! Daca ai vreo idee cum sa fac? Multumesc anticipat

  5. Mie nu imi merge, dupa ce dau „next” imi apare „Windows cloud not set up ‘numele retelei’ ” si butonul „Close”. Am incercat doate 3 tipurile de securitate, WEP, WPA2-Personal si fara parola si tot nu merge…
    Cum pot rezolva? Ma chinui de cateva zile bune sa fac chestia asta dar nu gasesc nicio solutie buna..

  6. Salut, s-ar putea transforma laptopul intr-un router, adica sa primesc wireless pe el si sa forward-ez semnalul de net printr-un patch mai departe la sa zicem un tv sau alt pc.
    Multumesc,

    • Salutare! Din câte ştiu eu, nu se poate. Dar de ce ai face asta? Dacă tot primeşti wireless pe laptop, nu poţi să-l foloseşti şi mai departe, pe un TV sau alt PC?

  7. Salutari,
    Eu am vrut sa ma conectez cu un alt laptop, nu cu un telefon. Gseste reteaua dar ramane blocat pe „acquiring network address”. Din pacate nu stiu cum sa rezolv problema asta.
    Multumim pentru tutorial

  8. Buna,
    Am facut laptopul router wireless si mi-l recunoaste telefonul numai ca atunci cand dau sa ma conectez imi spune unable to join the network.Am incercat si cu conectify si cu sau fara parola.In cazul in care nu pun parola imi apare reteaua selectata dar nu merge netul pe telefon.Tin sa mentionez ca pana acum wifi la tel a mers fara probleme.Daca ai un sfat ceva…

  9. buna. am urmat instructiunile din articol, dar la reteaua pe care am creat-o imi apare no signal, iar telefonul nu o gaseste. am internet de pe stik orange.
    imi poti da vreo sugestie?
    multumesc anticipat.

  10. Salut, daca ‘transform’ laptopul intr-un router wireless, asa cum ai facut tu si ne-ai aratat in tutorialul de mai sus.. in afara faptului ca pot sa folosesc net si pe mobil dar pe laptopul respectiv pot sa folosesc in continuare internetul fara probleme, nu?

    • Salut. Da, internetul de pe laptop încă mai merge, doar că se va împărţi viteza între telefon şi laptop, dar se va simţi doar atunci când descarci ceva. Sau nici atunci poate.

  11. Salut, Ca sa imi fac laptopul router wirless trebuie neaparat sa am net pe stick? deoarece eu am de la romtelecom prin cablu si am urmat toti pasii am facut reteaua dar telefonul nu o vede nicicum :( . Poti sami dai un sfat te rof frumos mar ajuta foarte mult??!

  12. Salut!! Am facut exact cum ai zis. Am reusti fara nici o problema, fara nici o eroare. Dar, nu imi gaseste telefonul reteaua wifi creata de laptop. Mentionez folosesc un modem de la orange. Si am un Samsung S3. Mersi.

  13. De la pct-ul 2 mi se cam rupe filmul. La a 2-a casuta de bifat cu allow others users to control….. nu am treaba aia cu using ICS..asa ca am creat-o acolo cu add si imi cerea niste chestii ip numar si slot ceva de genu..am bagat…iar dupa cand intram la start new connection….din lista afisata nu am set a wireless ad hoc….nu exista in lista..asa ca nu stiu cum pot sa trec mai departe..daca pot….ce ma sfatuiesti?????

  14. Am urmat pasii de mai sus, si am ajuns acolo sa dau Set up a new connection or network, si nu-mi apare ultima optiune de acolo, mai specific : Set up a wireless ad hoc network. Ma poti ajuta?

  15. salut. eu am un laptop. sunt conectat prin wireles la rutter cu laptopul. pot sa creez mai departe un hotspot pe laptop pentru telefon si sa ma conectez simultan la net? laptopul la rutter si telefonul la laptop ? ambele prin wireles . pe W7

      • Da asta doresc sa fac si eu … si nu gasesc nicaieri asa ceva … ii prea departe reteaua si din acea cauza vrem sa facem asta … tin sa cred si in cauza lui . :)

  16. Am reinstalat windowsul pe laptop si am lasat cablul de net in pc. Cand dau properties pe reteaua de care apartin,la sharing nu am aceleasi optiuni,doar cele doua optiuni: alow others users to connect through this computer`s internet connection si alow other user to control or disable the shared internet connection.Driverele sunt instalate. Ma pot conecta altfel? Sau nu imi merge de la reteaua de care apartin sa fac aceasta conexiune.

  17. Salut…mie nu imi apare optiune cu starea ad hoc…daca stii ce ar putea sa aiba..sunt de pe un asus eee pc…mersi mult

  18. Am facut toti pasii, mi-a scris ca reteaua s-a salvat, dar cand o caut de pe telefon nu imi apare, oare de ce? Am stick de net de la Digi :-s

  19. Salut,eu am 2 leptopuri dar folosesc internet prin stik , as putea sa ma conectez si cu celalalt leptop din acelasi internet ( din stik ) sa nu mai cumpar alt stic si pt celalalt leptop ( deci dintrun singur stik sa folosesc internet la 2 leptopuri, se poate ?

  20. Fac toate setarile pe care le-ai facut si tu dar cand ma conectez cu telefonul (Nokia 5800 XpressMusic) imi spune pe telefon Web: No gateway reply. Ce trebuie sa fac sa-mi meraga?

  21. Hey. Am un iPhone 3gs cu ios 6.1.6 si cand dau sa conectez imi zice ca e imposibil de conectat. Ce fac???

  22. Eu am windows 8 si e putin diferit .Nu ma descurc dupa ce ajung la pasul 3.Mie nu-mi apare asa.Nu stiu ce sa fac!

  23. yeeahhhhhhh………. Am aceiasi problema. Am urmat intocmai pasii dar nu-mi gaseste reteaua… offfffffffffffffffffffff

  24. Salut,am facut tot ce ai spus mai sus.
    Cand vreau sa ma conectez de pe telefon sau tableta nu apare numele retelei…
    Ce sa fac sa apara ?

  25. buna
    am incercat si eu, am urmat toti pasii, dar din pacate nu am reusit
    am incercat pe 2 laptopuri , si pe unul a creat reteaua, dar imi zice ca asteapta useri, si nici telefonul nici celalalt laptop nu gaseste reteaua wireless creata de mine
    ma putei ajuta

  26. Salut,
    am urmat toti pasii facuti de tine, si nu numai, si nu imi gaseste telefonul reteaua creata…
    cand pun cursorul pe reteaua creata, la intensitate semnal(signal strength) imi spune ca nu am semnal…
    iar cand dau pe numele retelei mele (p7 cum ii la tine) si dupa la properties, eu am in fereastra deschisa numai networking si sharing…iar dupa ce dau la sharing am numai 2 casute de bifat, cele cu allow…
    am mai incercat si cu virtual router, telefonul imi gaseste reteaua creata, dar nu se conecteaza
    ma poti ajuta si mine, sa stiu ce setari sa mai fac
    multumesc mult

  27. Salut , am incercat la fel ca tine … si cand dau sa vad daca se activeaza .. imi scrie
    Waiting for users.. si daca vreau pe telefon sa o caut nu o gaseste… Please.. ce ar trebui sa fac.. am Vodafone smart mini.

  28. Ce windows ai? Eu am xp si nu am gasit pasul 2 dupa Network and Internet Connesctions nu imi apare la fel ca tie…. Ce sa fac? :O :(((

  29. Am parcurs primii pasi, dar cand ajung la Set up a new… nu apare optiunea cu Set up a wireless… ci doar primele 4. e posibil sa fi ratat ceva?

  30. interesant ! daca stiam nu mai imi cumparam router , ca si-asa am un laptop cam defect pe care nu prea il mai folosesc ; il faceam pe el router :))

  31. Salut , dar daca eu sunt conectat cu laptopul la o retea cu antena wirles pot sa fac asta pe laptop pentru a ma putea conecta cu telefonul? ms anticipat.

  32. Salut Cristian,

    Am instalat in toate cele trei camerele ale apartamentului prize cu fir prin erete de cablu TV si de internet. La intrarea in casa am montat un swich cu o intare (unde se afla cablul de internet de pe casa scarii) si trei iesiri (pentru cele trei camere ale apartamentului). Pana acum cateva zile am avut montat routerul wireless intr-una din camere. Ieri m-am hotarat sa mut routerul wireless in sufragerie pentru a ma conecta mai usor cu TV-ul cel nou. Problema este ca nu ma mai pot conecta deloc nici macar cu telefonul mobil. Specific ca am mutat priza de la intrarea in casa la priza din sufargerie. Ce setari trebue sa fac in continuare ? Routerul wireless nu este conectat la computer.
    ID Skype andrei.bancianu7

    Multumesc

    • Salutare, Andrei,

      În mod normal ar trebui să meargă fără setări suplimentare. Dar nu mă pricep foarte bine, deci cred că ar fi o idee bună să vorbești cu furnizorii de internet și să trimită ei pe cineva.

      Zi faină!

  33. Pune-mi te rog pasii pentru Windows Xp, am stat vreo 1 ora ca sa fac cum ai zis tu, dar tot nu am reusit si as vrea sa-mi spui pentru Windows Xp, asa sigur ma descurc mai bine. Mersi anticipat.

  34. Salut. am incercat de doua ori aceasta varianta .. dar nu-mi merge.. imi apare la wireless reteaua insa imi apare in’afara ariei de acoperire…de ce apare asa? .. :(

  35. Buna ,
    Am un laptop MSI WIND U100 si, in urma cu o luna m-am conectat la wi-fi fara probleme, insa de atunci, nu stiu ce s-a intamplat dar nu mai gaseste nici o retea. Ce sa fac ? Multumesc anticipat si Sarbatori Fericite alaturi de cei dragi !

  36. Salut! Am urmat pasii prezentati de tine dar in momentul in care ma conectez cu telefonul la reteaua AD-HOC creata imi zica ca ” reteaua AD-HOC NU ESTE CONECTATA LA INTERNET” !!!???

  37. n-am mai folosit laptop-ul de 3 ani, uitasem cum sa setez :) am uitat multe despre pc-uri de cand am renuntat

  38. Mie mi-a părut foarte interesant și explicațional dar la mine apare alt ceva :P
    În loc să-mi apară acele propietăți eu am apăsat acolo unde ai explicat tu dar la mine a apărut alt ceva :/
    Link :

    • Merge numai cu netul prin cablu. :D Dacă ai fi avut deja wireless în casă nu mai avea rost să mai faci încă o rețea.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *