Cum să măreşti viteza de download la Mozilla Firefox

Am găsit prin PC un tutorial creat de mine cu ceva timp în urmă care te ajută să-ţi măreşti viteza de download la Mozilla Firefox. Vei dezactiva nişte „bariere” care nu permit internetului tău să se folosească de toată viteza lui pentru download, vei crea noi registry şi totul, absolut totul fără niciun plugin sau addon instalat în plus. La conexiuni mai rapide s-ar putea ca acest tutorial să fie nefolositor. Totuşi, merită încercat.

Vă dau cuvântul meu că nu vă stricaţi PC-ul sau Firefox-ul dacă îl încercaţi :)

1. Scrie în bara de adrese „about:config” şi apasă enter
2. Scrie în bară „Filter (va apărea după ce se incarcă „about:config”, sub bara de adrese) „network.http.pipelining” şi setează-l pe „true” dând dublu click pe el.
3. Sub „network.http.pipelining” îţi va apărea „network.http.pipelining.maxrequests”. Dă dublu click pe el şi setează-i valuarea „8”
4. Scrie în bara „Filter” „network.http.proxy.pipelining” şi setează-l pe „true” dând dublu click pe el
5. Scrie în bara „Filter” „network.dns.disableIPv6” şi setează-l pe „true” dând dublu click pe el
6. Acum va trebui să mai creem şi noi nişte lucruri:
a) Click dreapta oriunde în fereastră (backgroundul care a rămas alb după ce ai mutat „network.dns.disableIPv6” pe true), selectează New » Boolean şi completează cu „content.interrupt.parsing” , apoi, setează-l pe „true”
b) Click dreapta oriunde în fereastră, selectează New » Integer şi completează cu „content.max.tokenizing.time”, iar cand îţi cere valuarea, scrie 2250000
c) Click dreapta oriunde în fereastră, selectează New » Integer şi completează cu „content.notify.interval”, iar cand îţi cere valuarea, scrie 750000
d) Click dreapta oriunde in fereastră, selectează New » Boolean şi completează cu „content.notify.ontimer” , apoi setează-l pe „true”
e) Click dreapta oriunde în fereastră, selectează New » Integer şi completează cu „content.notify.backoffcount”, iar cand îţi cere valuarea scrie 5
f) Click dreapta oriunde în fereastră, selectează New » Integer şi completează cu „content.switch.threshold”, iar cand îţi cere valuarea, scrie 750000
g) Click dreapta oriunde în fereastră, selectează New » Integer şi completează cu „nglayout.initialpaint.delay”, iar cand îţi cere valuarea, scrieţi 0

Şi cam asta e tot. Sper că a ajutat pe cineva şi că viteza şi timpul de download nu va mai fi o problemă de acum în colo.

Dacă aveţi întrebări şi/sau nelămuriri, lăsaţi un comentariu.

Cristian Florea
Cristian Florea

🥇 Best Tech Influencer @ Romanian Influencer Awards 2024
🎥 Vlogger pasionat de gadgeturi și tehnologii noi
✅ 15+ ani de experiență în mediul digital

Articole: 4148

96 comentarii

  1. chestia cu about:config stiam ca o are Opera, nu stiam ca si Firefox e dotat cu o astfel de interfata de configurare. O sa incerc , la o adica reinstalez firefoxul ;))

    De la mine poti citi: Are gripa ….firma

  2. salut..am facut exact cum ai zis mai sus…dar nu se simte nici o diferenta de download ….!!!!

  3. am specificat acolo ca nu merge chiar la orice conexiune. Mie cel putin imi merge si multor persoane care au incercat tutorialul deasemenea

  4. Scrie în bară “Filter (va apărea după ce se incarcă “about:config”, sub bara de adrese) “network.http.pipelining” şi setează-l pe “true” dând dublu click pe el. >>> mie nu-mi apare niciun „true”..:-s:-s..help pls:-s :-| !

  5. hey eu am facut toate astea da nu stiu cm s pornesc setarile se mareste asa de odata viteza d download sau ce se intampla ….

  6. eu unul am inteles ce trebuie facut si chiar am facut acum sa vad daca merge downloadul mai repede. poate va merge cine stie pentru ca eu am viteza de 6mb si merge foarte prost nu stiu de ce. nu merge downloadul nici macar cu 1 mb. dar de pe orice site merge downloadul mai repede daca ar fii sa mearga?

  7. Salutare!
    Am facut setarile conform celor scrise de tine si merge „TZEAVA”.
    Chiar a crescut viteza.
    MULTUMESC!

    • @Bogdan, da, asa este. dar daca ai crescut de la 80 la 120 de kb la download cu un internet de cacat, iti spun eu ca o sa castigi destul de mult timp liber

  8. incercati si sa downloadati addon-ul firefox: download status bar… personal mi se pare ca merge mai repede cu ala (cu toate ca nu e pt download) decat standard

  9. mey dar pe romtelecom merge? si inca ceva eu am firefox in limba romana si nu imi apare integer,booler sau cum ii zice imi apare numar text si adevarat/fals poti s imi spui care se potriveste la booler si care se potriveste la integer? dak poti lasa-mi un mail pe driftboy001@yahoo.com

    • @Ionutz, in limba romana ar trebui sa fie aceleasi lucruri. din cate stiu eu, nu exista traduceri pentru integer si celelalte. ideal ar fi sa-ti muti firefox-ul pe engleza, iar dupa ce ai terminat de facut modificarile il poti pune iar in romana

    • @IONEL, mai sunt niste pluginuri care fac asta. dar asa e mai sigur si nici nu-ti face browserul sa se miste greu.

      hai ca nu-s chiar atat de mutle de facut. ia-le treptat

  10. ai cumva un P.C.de vanzare gata setat…???
    pe al meu l-am facut praf cu setarile indicate de tine !!!
    mai bine ma uit la TV.
    te caut eu pt P.C.

    • @ion, nu am de vanzare niciun PC. Daca zici ca ai facut praf din Firefox, dezistaleaza-l si mai incearca o data. Pasii sunt foarte simpli, nu stiu unde te-ai fi putut incurca

  11. Cris :)) daca se poate face in asa fel sa apasam 2-3 butoane si sa downloadam mai repede :)) hai ca incerc si eu akm si revin cu o parere

    • cred ca se poate face. de cand am scris articolul si pana azi au aparut tot felul de addon-uri pentru firefox care promit marirea vitezei de descarcare. nu stiu cat de bune sunt, ca n-am testat. stiu doar ca au aparut.

  12. Yo am fkt tot ce scria akolo da nu se observa nici-o diferenta. :) Viteza mea de download normala este in jur de 200kb/s . Dak m poate ajuta cnv sa maresc viteza sa zica. ms

    • mai mult de atat nu stiu daca se poate. sunt unele addon-uri pt Firefox care maresc viteza. ai putea incerca sa cauti ceva

    • cauta vreun addon care mareste viteza, trebuie sa existe ceva. in cel mai rau caz, schimba-ti conexiunea la net

    • imi pare rau, dar pentru romana nu stiu comenzile. niciodata n-am folosit firefox in romana. cu toate ca „boolean” ar trebui a se traduca la fel :-?

    • cand am scris articolul, era versiunea 3 si ceva. nu stiu pe firefox 4 cum e. eu tot firefox 4 folosesc acum, in paralel cu google chrome, dar nu stiu daca tutorialul merge si pentru ultima versiune de mozilla

  13. Buna eu inainte downloadam cu 100 kbs dar downloadeza mai prost doar cand am 2 gb downloadez asa bine si mia marit cu 150 doamne da sa mareasca asa si fara aia 2 gb am net d ela vodafone

  14. pentru toti cei care nu stiu
    la alea bolean=adevarat/fals si
    integer=numar
    pt sei care au mozilla in romana pt ca si eu am

  15. tot la fal imi merge …am facut setarile pas cu pas si nimic tot cu 200k/s merge….am net de la clicknet cu viteza de trafic de 100mb/s si viteza de download de 2 mb/s….un film de 720mb se trage in 1h…nui normal nu?ast un raspuns daca stii ce se intampla ….cand bag la tras opresc toate operatiunile si tot greu merge te rog zimi ce sa fzc?

    • Ba da, e normal. Daca netul tau mai trece si prin vreun router inainte de a ajunge la PC-ul tau, se explica si mai bine

  16. nu prea inteleg faza cu filter daca ai putea lasa un id de mess pt ca nu inteleg .. eu scriu acolo „about:config” dupa care imi apare o chestie dau „I’ll be careful, I promise” dupa ce dau click pe acesta imi apare exact sub bara de la search Yahoo imi apare filter si e ca si cum as cauta cv acolo… e eu nu gasesc ce imi zici acolo in tutorial..

    • La versiunile mai noi de Firefox s-ar putea sa nu mearga. Un ID de messenger nu pot sa-ti las, dar o adresa de mail, da. Trimite la fc@floreacristian.ro problema ta, eventual cateva print screen-uri, si poate se rezolva

  17. si daca am gresit si am facut asta „content.notify.interval” de tip string cum o schimb? sau e problema?

    • Nu e problemă. Cauţi la search „content.notify.interval”, îl selectezi, îi dai Delete, apoi îl creezi din nou.

  18. d) Click dreapta oriunde in fereastră, selectează New » Boolean şi completează cu “content.notify.ontimer” , apoi setează-l pe “true”
    aici cere o valoare

  19. Salut am gresit ceva in „about:config” cum sterg adica la nou in loc de integer am dat text, oare are ceva ?

    • Nu mi s-a întâmplat să greşesc, dar dacă dai un search pe Google, sigur găseşti o rezolvare.

  20. Buna ziua,

    Toate bune, am intrat in ”about:config” la Mozilla, dar nu gasesc ”network.http.pipelining”.
    Cum sa procedez?
    Multumesc

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *