Otzi, the iceman

Il ştiţi pe Otzi? Nu cred. Sau da! Îl ştiţi! Dar nu cu toţii.

Ei bine, Otzi este un bărbat din epoca de piatră care a stat congelat aproximativ 5.300 de ani în munţii Alpi, la graniţa dintre Italia şi Austria. Mumia a fost găsită şi botezată în anul 1991 de către nişte cercetători germani.

Până acum, proiectul a fost mai mult underground, adică puţini ar fi trebuit să afle de el pentru ca cercetătorii să-şi facă treaba în linişte. În momentul de faţă Otzi este într-o cameră congelată al unui muzeu din Bolzano, Italia, dar, din păcate (poate), niciun turist interesat nu se poate apropia de el.

Cercetătorii s-au gândit şi la chestia asta şi au hotărât să scoată un site unde puteţi vedea mumia din mai bine de 12 unghiuri şi aproximativ 150.000 de imagini. Există, tot pe site, şi o variantă 3D a bărbatului (ca să vedeţi cum ar fi arătat în realitate) şi chiar şi o pagină în care îi sunt evidenţiate tatuajele (descoperite de către cercetători pe mai multe părţi ale corpului).

Otzi a fost găsit îmbrăcat în haine de blană, cu sandale de piele şi cu un arc în spate. Se pare că a murit datorită epuizării fizice şi a unei răni netratate. Vănătorul avea în jur de 45 de ani, 1.66 metri şi aproximativ 50 de kilograme.

otzi

Mie mi s-a părut fascinant acest Otzi, totuşi, m-a mirat faptul că încă mai are piele pe el :-?

Vizionare plăcută!

Cristian Florea
Cristian Florea

🥇 Best Tech Influencer @ Romanian Influencer Awards 2024
🎥 Vlogger pasionat de gadgeturi și tehnologii noi
✅ 15+ ani de experiență în mediul digital

Articole: 4148

15 comentarii

  1. am vazut un documentar despre mumii , inclusiv despre el…pozele te uimesc cu siguranta cel mai mult

  2. il stiu.L-am vazut odata pe discovery.Are piele pe el, deoarece a fost mumificat pe cale naturala, adik inghetz.

  3. Otzi… ciudata chestie dar stau si ma gandesc oare de ce ia picat nasu? nu putea sa ramana???

    De la mine poti citi: Marian Cozma mort din cauza unei femei?

  4. daca ar sta laptele la temperatura la care a stat otzi 5300 de ani iti spun eu ca s-ar pastra :))

  5. Si scrie ca a murit din cauza unei rani netratate … Cred ca e prea evident ca e rana aia urata de la piciorul stang ! Dar oare care a fost cauza ? Tadadadamm…
    :>

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *