Ai IQ-ul peste 120?

Am primit de la un prieten pe messenger un fel de joc. Trebuie să rezolvi o problemă uşoară, iar răspunsul să-l introduci drept parolă pentru un fişier. Dacă reuşeşti, se spune că ai IQ-ul peste 120. Sunt curios câţi cititori de-ai mei vor reuşi să rezolve această problemă. Începem :)

Dacă 2 + 3 = 10, 7 + 2 = 63, 6 + 5 = 66 şi 8 + 4 = 96, atunci cu cât este egal 9 + 7?

Rezultatul de la 9 + 7 îţi va deschide fişierul acesta.

Te-aş ruga să încerci să rezolvi problema fără să te uiţi la comentarii înainte şi fără să cauţi răspunsul pe Google. De asemenea, dacă ai reuşit s-o rezolvi, simte-te liber s-o dai mai departe.

Cristian Florea
Cristian Florea

🥇 Best Tech Influencer @ Romanian Influencer Awards 2024
🎥 Vlogger pasionat de gadgeturi și tehnologii noi
✅ 15+ ani de experiență în mediul digital

Articole: 4116

83 comentarii

  1. Am gasit logica si am bagat pass. Dar are o problema fisieru eu am reusit sa il deschid dar mi-a dat un warning cand am deschis.

      • nu stiu, eu l-am pus cu extensia potrivita, iar cei care l-au mai descarcat n-au avut probleme. incearca sa-l descarci din nou, sau nu stiu :-??

  2. Simpluta a fost problemuta :D. Sper ca mi-a dat bine… e 144 dupa parerea mea…
    am calculat in felul urmator:
    2 *( 3+2)=10
    7*( 2+7)=63
    6*(5+6)=66
    8*(4+8)=8*12=96
    9*(7+9)=9*16= 144

    Am deschis fisierul… trebuie sa imi trec numele acolo sau cum :)?

    • mi-as fi dorit sa fi fost mai greu de aflat rezultatul. e interesant ca poti vedea de unde a plecat, iar tipul e din Germania :D

    • ideea e sa circule cat mai mult, ca sa isi scrie cat mai multe persoane numele acolo. daca-l dai mai departe, e minunat :)

    • e o chestie mai complicată aici. una e să urci de la 100 la 120 şi alta e de la 120 la 140. Sunt tot 20 de unităţi diferenţă, dar sunt mult mai greu de parcurs :))

    • o sa fii contactat si o sa ti se umfle contul cu 100000€ :))

      glumesc. nu se intampla nimic, dar ne distram si noi :D

  3. probabil aveti 2003 si de asta nu vi-l deschide.
    ce faina problema.
    Am gasit regula din prima.Ce face informatica asta din om. Logica mea a fost suma celor 2 * primul termen. 144raspuns. dau si eu mai departe pe blog daca nu te superi. Cred ca-l convertesc in xls sa-l poata deschide toată lumea.

    Chiar mi-a placut problemuţa.

    • cum sa ma supar? chiar am zis ca-i cel mai bine sa fie dat mai departe. sunt curios ce rezultate se vad din partea cititorilor blogului tau :)

      • M-a tras de maneca Omul Simplu sa incerc sa o fac. A fost super interesant, si din punctul meu de vedere si usor. :d. Am pus-o si eu pe blog :D.

      • Sondajul l-am facut pe messenger. Unii au raspuns repede au zis ca e usor, unii nu au nimerit si au zis numele gresilte,dadeau la ghici 103,112,169,147 pana ajungeau la cel corect. alti si-au stors creeieri si au renuntat rugandu-ma sa le spun solutia. Le-a placut mult articolul interesant. Cred ca o sa mai pun chestii de genu. Oamenilor le place să-şi stoarcă creerul :))

      • da, dar nici prea multe, ca devine plictisitor :)) totusi, asta a fost bine venit, pentru amandoi. nu mai pusesem de foarte mult timp

  4. Am avut nevoie de 15 secunde. Nu am reusit sa deschid fisierul. Cred ca din cauza ca folosesc un Office 2007.

    • cu Office 2007 ar fi trebuit sa poti deschide. Daca era o versiune mai veche nu mergea. Totusi, bine ca ti-ai dat seama de rezultat :)

  5. 2 + 3 = 5 -> 2 x 5 = 10
    7 + 2 = 9 -> 7 x 9 = 63
    6 + 5 = 11 -> 6 x 11 = 66
    8 + 4 = 12 -> 8 x 12 = 96

    Deci:

    9 + 7 = 15 -> 9 x 15 = 135

    zic și eu… corect oare?

  6. am rezolvat problema in cateva secunde…nu cred ca o problema de genul asta ofera o imagine corecta/reala asupra IQ-ului. eu nu sunt buna la matematica si domeniul in care ma descurc e chiar cel opus, totusi nu am avut nevoie de mai mult de 20 de secunde sa gasesc rezultatul. dar exercitiul e distractiv asa ca-l voi pune si eu pe blog si voi da un link si aici.

    • iti multumesc si ma bucur ca ti-a placut si ca ai reusit sa-l rezolvi repede. se pare ca am cititori foarte, foarte inteligenti :)

    • avand in vedere ca exista tool-uri care fac hack-ul automat, cred ca raspunsul meu este irelevant :)) nu te-ai chinuit destul, nu stim cat ai IQ-ul

  7. Sincer, eu am gasit raspunsul in 10 secunde, insa pot spune, din nou sincer ca IQ-ul meu e sub 120, poate sub 100 – deci test irelevant! Asta e o problema de clasa a 5-a de olimpiada… hai sa zicem nationala!

  8. Interesant dar cam usor…nu cred ca mi-a luat mai mult de 1-2 minute sa il fac…raspunsul e !$$ ;) ca si codul de acces.Bafta

  9. Cea mai interesanta problema usoara .Am 12 ani si mi s-a parut foarte simpla , deoarece raspunsul meu (144) a fost corect.

  10. heh foarte tare, din prima ecuatie mi-am dat oarecum seama, cand am testat rezultatul si pe a 2-a am fost sigur. nice job ppl!

  11. eu nu lam fakut testu,mam uitat k broaska la bordura kam 10 minuta si am zis k nui de mine. Oricum nu.se deskide

  12. Fara sa ma laud :)), asta mi se pare mare bullshit, lam facut intro zi intreaga, glm in 5 sec mi so aprins becu si lam rezolvat :)))) is si alte teste eu leam facut maxim am luat la un test 142:)), acu, nah poate oi fi eu destept dar tot degeaba :D in Romania nai ce face cu asta :), pace si iubire sa fie!

  13. rezultatul e suma celor 2 numere inmultit cu primul ;)) 144…dar totusi pe un site de test iq am facut 119 …aprope:))
    faceti si voi daca vreti

  14. Cât fac 9+5? Problema care ar putea lăsa milioane de elevi repetenţi. Vezi rezolvarea genială 442
    Dacă pe o foaie de hârtie ai primi următoarea problemă de matematică: 2+3 = 10, 8+4=96, 7+2=63, 6+5=66, atunci cât fac 9+5? Ai ştii să rezolvi problema?

    Toate aceste calcule au rezultatul plecând de la acelaşi raţionament. Îţi dai seama care este? Vezi rezultatul mai jos:

    Toate aceste calcule se fac după următorii paşi: cele doua cifre se adună şi se înmultesc cu prima cifră.
    Astfel, 2+3=5, înmulţit cu 2 face 10. 8+4=12, inmultit cu 8 înseamnă 96.
    Urmând aceeiaşi paşi, 9+5=14, înmulţit cu 9 înseamna 126.

  15. A fost destul de simplu… Am incercat sa deschid fisierul acela,dar nu reusesc…in fine,important e ca am rezolvat problema,nu? Dar nu e greu cind ai coeficientul de 122…

  16. O fost foarte simplu, in cateva secunde mi-am dat seama de la ce vine fiecare rezultat.. :))))

  17. Cu tot cu problemele mele de concentrare și de analiză(spasmofilia) am rezolvat asta pe budă in aproape 5 min. Am mai făcut teste pentru IQ in/pe aplicatie/site și a rezultat mereu 120. Cred că influențează scorul și în funcție de in cat timp finalizezi testul.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *