Ce-i atât de rău în a consuma cafea zilnic?

cafeaVăd în jurul meu că tot mai multe persoane renunţă la cafeaua din fiecare dimineaţă. Motivele, de cele mai multe ori, se învârt în jurul consumului de tutun. Am auzit de destule ori: „M-am lăsat de fumat şi, cum eram obişnuit să beau cafeaua cu o ţigară, m-am lăsat şi de cafea”.

Dar dacă nu fumezi, de ce ai renunţa la cafea? Eu beau cafea zilnic de vreo 3 – 4 ani şi, recunosc, am avut şi momente de pauză, doar că nu mi le impuneam eu, ci pur şi simplu se întâmpla să n-am timp de cafea în anumite zile. Nu m-am simţit adormit toată ziua şi nici n-am simţit că fără cafea n-am să pot trece peste ziua respectivă. Pur şi simplu era o zi fără cafea şi-atât.

Care sunt, până la urmă, efectele nocive ale consumului moderat de cafea? Şi mi-ar plăcea să nu fie studii făcute de cercetătorii britanici, ci lucruri ştiute şi, eventual, testate de voi.

Mulţumesc!

Cristian Florea
Cristian Florea

🥇 Best Tech Influencer @ Romanian Influencer Awards 2024
🎥 Vlogger pasionat de gadgeturi și tehnologii noi
✅ 15+ ani de experiență în mediul digital

Articole: 4157

22 comentarii

  1. Eu beau 0-1-2-3 cafele/zi, depinde de cât de poftă îmi este, îmi place gustul cafelei :). E o chestie de ritual mai degrabă. Alții în loc de cafea fac câteva flotări; pentru ei e ca și cum te-ai recompensa că te-ai trezit și că începi o nouă zi.

    Cei care aveau la pachet cafea + țigări nu le pot consuma separat pentru că și-au creat obiceiul ăsta de a le consuma împreună sau nu vor să se simtă stânjeniți când prietenii lor îi întreabă de ce nu fac asta la pachet (peer pressure-ul în general ne face să ne comportăm ca niște idioți).

    Întotdeauna consumul de ceva se reduce la extreme sau la moderație. În moderație aproape nimic nu îți face rău :), lucrurile nașpa se întâmplă atunci când te intoxici cu diferite substanțe, iar corpul tău nu le mai poate procesa.

    Cafea are multe beneficii: short term memory/focus, în combinație cu câteva feliuțe de grapefruit sau cu scorțișoară poate și afecta pozitiv organismul determinându-l să ardă mai repede calorii (impiedicând creșterea nivelului insulinei) + efectul de energizant continuă cu 20-30% mai mult.

    Discuțiile sunt extinse.

    Eu am folosit cafeaua ca și unealtă în slăbit. În testele mele personale, rata de slăbire pe care eu am avut-o a fost mai bună în diminețile în care consumam cafea, decât în diminețile în care nu consumam. Nu știu acum dacă relația era de tip cauzală sau doar o corelație, important e că atunci când beam cafea, slăbeam mai mult decât atunci când nu o făceam.

    • Foarte interesant ce zici tu aici. Mulţumesc pentru că ai avut răbdare să scrii comentariul ăsta! Să înţeleg că şi tu, ca şi mine, eşti în tabăra ălora care consideră cafeaua benefică. :D

  2. Iti pot spune de ce e rau pt un hipertensiv: creste tensiunea! La un om sanatos diferenta nu este sesizabila, dar pentru un hipertensiv se observa fiecare diferenta (mai mult sau mai putin majora).
    Eu nu mai beau cafea de 4 ani. De ce ? Ma simt bine fara.

  3. Nu cred ca este sau nu benefica(stiintific vorbind) atat timp cat nu avem informatii corecte.Tot ce aflam este in functie de interesele comerciale ale producatorilor de cafea.Cei ce vand cafea sunt ca e un bun antioxidant,cei ca vand ceaiuri recomanda oprirea imediata a consumului de cafea pentru ca provoaca aritmie si tensiune.Daca e bine pentru unii sau pentru altii depinde de capacitatea fiecaruia de a rezista la cofeina.Daca pentru unii e un bun energizant,pentru altii e bomba cu ceas si se plang de intepaturi in inima.
    Oare unde e adevarul??

  4. Urasc reply-urile kilometrice, asa ca voi fi scurt:

    dezavantaje:
    1. creste tensiunea crescand si riscul de accident vascular
    2. consumul prelungit duce la scaderea cantitatii de calciu in oase
    3. daca e asociata cu tigara sau se bea in mediu cu fumatori… reduce sansa de a se lasa de fumat acea persoana

    avantaje:
    1. aport de lichide
    2. avantajeaza eliberarea de endorfine in organism
    3. teoretic, anticancerigena
    4. da energie

    in rest ai wiki la dispozitie

  5. Cafeaua e benefică, dar cu moderaţie. Poate da si dependenţa, din cauza implicării ei în actvitatea glandelor endocrine. Se consumă cel mai bine la ora 11:00 pentru că atunci suprarenalele noastre(glandele responsabile de reactia la stres) ajung la un minim de activitate şi cafeaua le impulsionează. Abuzul poate determina dereglări hormonale şi de metabolism şi creşte riscul de diabet. Ar fi plictisitor să explic în termeni medicali, aşa că mă limitez la aceste afirmaţii.

  6. eu beau cafea strict cand am nevoie. daca n-am dormit o noapte bine sau daca ma simt somnoros, iau o cafea, in rest, nu beau!
    oricum la mine cafea inseamna 3 in 1…

  7. cei care au renuntat la fumat incearca sa renunte si la obiceiurile pe care le asociaza cu fumatul pentru ca le e mult mai usor sa se abtina asa.
    eu am avut o perioada in care am baut cafea zilnic. daca se intampla ca intr-o zi sa nu beau aveam o usoara durere de cap in dupa-amiaza respectiva. daca pauza era de mai multe zile durerea nu mai aparea din a doua zi. acum beau intr-un mod destul de aleator. in general am impresia ca bautul cafelei nu prea are efecte asupra mea – daca mi-e foarte somn nu scap de senzatie

  8. Din cate am observat, cel putin in cazul meu, cafeaua nu are efecte nocive. Ce-i drept, consum 1, maxim 2 cafele pe zi.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *