Danseaza batacanda

cargo-povestiri-gara-batacandaNU! N-am învăţat niciun nou dans numit astfel şi nu voi învăţa pe parcurs.

Pentru mulţi poate este un simplu stil de a te mişca pe muzică de care n-au mai auzit niciodată, unii ştiu cu adevărat la ce mă refer, iar alţii deabia acum aud de el.

Cert este că acest dans numit „batacanda” chiar nu există.

Băieţii de la Cargo au scos o melodie cu acest nume acum ceva timp si de când am descoperit-o mă cam bate gândul care mă tot întreabă dacă există sau nu.

Astăzi mi-am făcut puţin timp liber şi am căutat pe Google informaţii despre asta.
Rezultate? Zero!
Adica .. îmi erau afişate bloguri care vorbeau despre melodie, care afişau versurile, care puneau melodie spre download, dar niciunul nu-mi explica ce înseamnă acest dans. Daca există sau nu, dacă poate fi dansat de oameni normali, sau dacă merită să mă mai chinui să aflu informaţii despre asta.

So … am ajuns la concluzia că este o simplă invenţie de prin 1995 a celor de la Cargo şi că aşa va rămâne pentru totdeauna.

Cristian Florea
Cristian Florea

🥇 Best Tech Influencer @ Romanian Influencer Awards 2024
🎥 Vlogger pasionat de gadgeturi și tehnologii noi
✅ 15+ ani de experiență în mediul digital

Articole: 4159

17 comentarii

  1. Sincer nu i-am mai ascultat de cand a plecat solistul cu care ma obisnuisem. Ca sa nu mai spun ca dupa plecarea lui au inceput cu romantismele si aiurelile.

  2. e prima oara cand o aud si sincer chiar imi place , dar melodia cea mai buna a lor dupa mine zic ca e „Ploaia” , una dintre melodiile mele preferate , nu numai de la cargo ci din toate melodiile existente

    De la mine poti citi: Se vrea rău Stelei

  3. Cei de la Cargo au un playlist foarte bun. Majoritatea melodiilor lor sunt de apreciat si nu cred ca pot fi intelese de toata lumea.

  4. De acord cu Alexander. De cand a plecat Kempes parca nu mai e acelasi Cargo :(

    De la mine poti citi: Vrei un job mai bun? Il meriti?

  5. Probabil e ceva de care stiu doar cei din trupa Cargo…
    Oamenii mai inventeaza chestii …de exemplu noi zicem la White Horse (Costinesti) Black Donkey :D

    • Batacanda nu-i un stil de dans. Batacanda vine batacantă care în religia română era una dintre însoțitoarele lui Bachus, ele erau numite și femei destrăbălate .

  6. Daca au reusit sa faca o.piesa care sa te puna pe gânduri incat sa dai google…inseamna ca merita. Di eu am cautat peste tot de unde s-au inspirat si ei au inventat prima piesa rock n.roll cu influenteze tiganesti!

  7. Dupa ce am cautat si am gasit dansurile respective, observ ca seamana foarte mult cu dansurile din clipurile lui Sandu Ciorba. si chiar cred ca ar fi interesat de o colaborare cu baietii de la Cargo pentru o rezolvare finala a cautarii!

  8. Spuneți ca Batakanda nu exista.Fals.Adevaratul creator recunoscut al Batakandei este Vladete Kandici din Serbia și l-a cintat intimidează la sala Olimpia în August 1986,eu eram în sala alături de încă vreo 3000 de spectatori cu toții în picioare aplaudindu-l pe Vladeta carecinta din gura Batakanda,din acordeon și dansa în același timp..

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *