Eu şi talentul meu de pictor

Nu v-am spus niciodată cât de talentat sunt la desen. Pfoa’ inimaginabil, să ştiţi.

Încă de mic, cum prindeam o foaie de hârtie şi un creion, găuream hârtia cu creionul (la propriu). În clasa a VII-a am făcut prima mea planşă aşa, mai serioasă. Trebuia să fac pătrăţele de 5 cm pe o foaie de „cârtie”, iar în interior să pun câte un cerculeţ făcut cu compasu’ (dar eu l-am făcut cu paharu’ că era mai simplu).

Nu mai spun atunci de măsurători, stres, chestii. După ce făceam cercul cu paharul, dădeam o găurică în locul unde credeam eu că se află centru (ca să pară făcut cu compasul) şi ieşea un cerc perfect cu centrul uneori prea jos sau prea sus. Dar totuşi eram un geniu. Cine mai făcea cerculeţe cu paharul la 14 ani, a? Nimeni, ştiam eu.

Prima căsuţă am desenat-o … nu ştiu când, dar a fost un eşec şi chiar n-am prezentat-o domnului profesor. Oameni? La ăia eram cel mai tare. Desenam numai din ăştia pe nume Bob, formaţi dintr-un cerculeţ şi cinci beţe. Nu mai spun că aproape toate desenele pentru ora de Educaţie Plastică mi le făcea mama. Eram ‘ăl mai tare din parcare cu talentul meu demn de invidiat şi nu m-am simţit niciodată prost pentru asta. Notele de zece curgeau (pentru că mama chiar are talent, nu ca mine)

Mai târziu, am descoperit Adobe Photoshop şi totul s-a schimbat. Aici mă descurc cu desenatul şi chiar fac nişte căsuţe destul de drăguţe. Pentru cerculeţe nici măcar n-am nevoie de pahar, iar pătratele ies exact cum mi-am dorit.

O să ajung un adevărat Nicolae Grigorescu când o să fiu mare. Prestimt asta!

Voi cum staţi cu talentul la desen?

Cristian Florea
Cristian Florea

🥇 Best Tech Influencer @ Romanian Influencer Awards 2024
🎥 Vlogger pasionat de gadgeturi și tehnologii noi
✅ 15+ ani de experiență în mediul digital

Articole: 4159

36 comentarii

  1. pfoai ma…si eu le am cu talentu….da mie nu mi le face mama*-:) mi le face sor’mea :-bd totusi…nu stiu dc e disciplina desenu 8-|

  2. :)) buna ideea cu paharu`….
    …eu una…la ora de gemometrie :-: puneam compasul si intorceam caietul…si..gata cerc facut:))…
    Cred ca oricui ii place sa deseneze :D…fie din lipsa de ocupatie…fie ca il gasesc relaxant…fie ca e un alt mod de a exprima ceea ce gandesc ….dar deseneaza >:) .

  3. eu de cand sunt la liceu n-am facut nici un desen si sunt aproape clasa 11-a :))) ma duc la o prietena si mi le face ea :)) eu sunt praf la desen , PRAF :))

  4. Eu inca sunt praf la desen :| nu stiu nici acuma sa desenez. Bunicamiu e maestru la proiecte, lui ii place desenul.

  5. Din toti comentatorii de pana acum, niciunul nu se pricepe, cu mine in frunte :>

    Am vre-un cititor talentat?

  6. ma….totusi dc naiba ne scot noua orele de sport si baga ore banale…cum ar fi muzika( noi invatam manele la muzika)…(~~) l-) altele….religia…la religie ne pune sa facem flotari…muzica..profu e gay intradevar:-q …tehnologie…aia are vreo 80 de ani :-b desen..e rea draq aia…ce sa mai zic:|

  7. ce Grim crezi ca numai tu esti talentat? .. ei bine si eu ma pricep si nu-mi face mama plansele :)) .. si colega ta de banca e priceputa… so nu esti in frunte :)) .. acum esti pe locul 2 :)) …

    De la mine poti citi: Obiceiuri de Paste !!!

  8. Bai, eu am asa inclinatie cat de cat…adica stiu sa fac niste desene…dar sper sa trec de pe hartie la workspace-ul Phtoshop;))…

    De la mine poti citi: Avem banner!

  9. In photoshop pot sa spun ca am ceva cunostiinte, incat ce tine de mana mea sunt planta.

    De la mine poti citi: Free Download Puya-Romanisme full album

  10. A si era sa uit, designul header-ului blogului meu e facut manual cu creionul pe hartie si apoi scanat :D ahh ce ma laud :P

    De la mine poti citi: Emisiuni Penibile – Happy Hour

  11. norocosi sunteti astia care aveti rude talentate care mai au si bunavoita sa va deseneze…eu sunt praf la desen si sora mea care are si expozitie la scoala ca sa se minuneze toata lumea de megatalentul ei la desen nu vrea sa-mi deseneze nici macar un amarat de caine

  12. wow, Alexander … ai un talent de invidiat, pe bune.

    Daca as fi in locul tau mi-as face un design la site de mână şi apoi l-aş băga în Photoshop :-?

  13. Alexander chiar ma uimit desenul tau :o Eu sunt varza la desen.. printre cei mai slabi din clasa.

    De la mine poti citi: Lampard si Terry – asistenti la o bataie in club

  14. Imi place sa desenez nu am eu un talent inascut dekt la capete de mort (cranii) sunt singurele la carer ma pricep..

  15. nici nu poti spune ca sunt prea greu de desenat

    sau … poate chiar ai talent dar nu l-ai descoperit inca :D

  16. Sunt talentata si la desen DAR MAI ALES LA MUZYCA!!!AM O VOCE SPLENDIDA!!!VB SERIOS!AM CANTAT PRIN SPECTACOLE DAR CEL MAI DES CU MELODII CA:Inna-Amazing,Celine Dion-My hart will gone and wone,Stella-Fredoomo:-) o:-) o:-) :-: :-: :-: IMI PLACE SA cCAAAAANT!!!:p :p :p :p :p :p :p :p sunt in clasa v

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *