Azi, 14 noiembrie, este Ziua Mondială a Diabetului, iar NovoNordisk, liderul mondial în tratarea diabetului zaharat, a făcut un infografic prin intermediul căruia arată rezultatele unor studii despre români și diabet. Din punctul meu de vedere, cea mai de speriat cifră din tot infograficul este asta: anual, în România, sunt 19.000 de decese cauzate de diabet.
Cred că e foarte important să știm care sunt simptomele diabetului și să avem grijă să-l identificăm din timp.

![1 din 10 români suferă de diabet [infografic] 1 | Cristian Florea Infografic diabet 2017](https://cristianflorea.ro/wp-content/uploads/2017/11/Infografic-diabet-2017.jpg)


