Tu foloseşti WhatsApp?

Am citit azi datele unui studiu despre aplicaţiile de social messaging. A fost făcut, din păcate, doar în Statele Unite, Brazilia, Africa de Sud şi China. Rezultatele spun că, mai nou, oamenii preferă să folosească WhatsApp în loc de Facebook Messenger atunci când discută cu prietenii.

studiu whatsapp

Pe o parte mi se pare că ar fi trebuit să ne aşteptăm la asta, pentru că în WhatsApp îţi ţii, de obicei, doar prietenii mai apropiaţi sau colegii, iar pe Facebook ţii pe toată lumea. În plus, WhatsAppul pare mai user friendly.

Pe de altă parte, dacă ar fi să mă întrebaţi pe mine, cred că folosesc WhatsApp o dată sau de două ori pe lună. Am acolo câţiva prieteni, dar prefer să discutăm prin SMS. Iar dacă ne trimitem poze sau alte fişiere, deocamdată tot Facebook-ul îmi este mai la îndemână. Şi nu Facebook Messenger, că pe ăla nu-l folosesc, ci aplicaţia de Facebook pentru telefon.

Totuşi, cred că e doar o chestie de timp şi de obişnuinţă. Ştiu multe persoane care şi-au mutat comunicarea cu prietenii pe WhatsApp, iar dacă îi întreb de ce, nu ştiu nici ei să-mi răspundă exact. Uneori e mai ieftin, pentru că dacă ai o extraopţiune care-ţi oferă mai mult internet pe telefon decât SMSuri, e mai simplu să trimiţi mesaje aşa. Eu deocamdată nu-mi ţin conexiunea de date deschisă mereu. În primul rând pentru că mi se scurge bateria văzând cu ochii şi în al doilea rând pentru că oricum am doar vreo 550MB de net pe telefon, cu care abia ajung la sfârşitul lunii. În schimb, am SMS-uri nelimitate, iar de-astea trimit fără număr. :))

Mi-ar plăcea să existe un studiu despre WhatsApp şi în România. Mulţi oameni îl folosesc în jurul meu, chiar dacă pe mine încă nu m-a prins prea bine şi-s chiar curios câţi mai sunt ca mine.

Cristian Florea
Cristian Florea

🥇 Best Tech Influencer @ Romanian Influencer Awards 2024
🎥 Vlogger pasionat de gadgeturi și tehnologii noi
✅ 15+ ani de experiență în mediul digital

Articole: 4157

40 comentarii

  1. Ideea e ca whatsapp e direct prin numarul de telefon si poti sa faci un chat simplu si rapid. Totodata consuma foarte putini mb si asta inseamna ca poti sa-l tii deschis tot timpul. Nici eu nu prea il foloseam dar app de facebook pt android tot dadea crash si era enervanta.
    Acum folosesc in mod egal si whatsapp dar si facebook messenger (dupa ultimele doua updateturi arata si lucreaza foarte bine) care a intregrat si numarul de telefon.
    In principiu daca s-ar face un studiu in Romania cred ca, concluzia va fi ca este folosit pentru eficienta traficului de date si iti dau datele din telefonul meu.

    Mesaje trimise: 2899 / Mesaje primite: 3089
    Media trimise : 2,3 MB / Media primite: 1,3 MB
    Total Bytes trimisi : 5,0 MB / Total bytes primiti: 3,0 MB

    Pe cand facebook folosit pe telefon fie facebook sau facebook messenger imi mananca cam 200-300 mb pe luna.

  2. CRISTIAN FLOREA6 decembrie, 2013 • Răspunde
    De acord cu tine, dar mie mi se sincronizează toate aplicaţiile dacă ţin netul mereu deschis. Oricât de puţin ar consuma WhatsApp, celelalte mănâncă tot. :))

    Poti sa configurezi in asa fel incat sa inchizi activitatea de fundal celorlalte aplicatii ce consuma internet si sa ramana doar WhatsApp deschis. Deci problema netului poate fii rezolvata. Eu folosesc WhatsApp pentru ca primesti si trimiti mesajele aproape instant.

  3. Eu am renuntat la Facebook, mi l-am inchis (e drept ca temporar, pana dupa admitere), iar pana atunci vorbesc cu prietenii pe WhatsApp. Avem un grup al clasei pe WA, vorbesc cu prieteni din alte orase pe WA, cu prietenul din dotare pe WA, etc. :D

  4. Cristi, nu prea pot sa iti vad comentariul, sunt de pe telefon si toate comentariile se vad numai pe jumatate, asa ca voi raspunde la intrebarea pe care cred eu ca mi-ai pus-o :)).
    Foloseam WA si inainte sa imi inchid Facebookul, foloseam si folosesc aceasta aplicatie zi si noapte, mai ales ca nu are foarte multe erori si consuma mai putin net decat Facebookul de pe mobil.
    De cand am WA (aproape 2 ani, cred), am trimis peste 40000 de mesaje si am primit peste 30000, iar de poze nici nu mai incape discutie :D

  5. Eu il folosesc destul de des. Imi este mai usor sa comunic pe whatsapp decat sa dau un sms, mai ales atunci cand raman fara, iar operatorii de telefonie au o oferta pentru a nu se taxa traficul de date .

  6. o intrebare. am cartela la vodafone de 5 euro pe luna.
    de cand am instalat whatsapp creditul se consuma foarte repede, cam o saptamana. acasa am wifi, intrebarea este daca pot tine inchis whatsapp cat sunt plecat de acasa, daca da cum sa fac ca eu in setari nu am gasit

  7. Am o inrebare.. Cum introduci pe cineva nou in agenda Whatsapp? Cineva din alta tara, chiar alt continent. Se poate sa si vorbesti cu el? Daca da, cum? As prefera toate detaliile pas cu pas ca si la copiii mici. Va multumesc!

  8. Va rog imi raspundeti?Am o problema:
    De abia mi-am instalat whatsapp si nu am niciun contact,vreau sa trimit mesaj cuiva dar nu stiu cum…IMI SPUNETI CE TREBUIE SA FAC?VA ROG,V-AS FI RECUNOSCATOARE!

  9. Buna!
    Va rog frumos ma ajutati si pe mine
    Imi puteti spune cum as putea sa intru la prietenul meu pe whatsapp si sa ii vad mesajele?
    Va rog frumos ♡♥♡♥♡♥

  10. Am in agenda telefonica mai multe contacte care folosesc watsapp si stiu ca pers respective nu ma au in agenda lor. Eu ii pot vedea in watsapp, dar ele ma vad? Adica le apare contul meu in lista lor?

  11. Am si eu o intrebare. Cei la care le scriu in whatsapp nu vad mesajele mele. Eu pe ale lor le vad. Unde trebuie sa intru la setari sa poata citi si ei mesajele mele?

  12. Am inchis telefonul de tot si dupa ce l-am repornit whatsapp a functionat. Acuma vede si sotul meu mesajele. Nu stiu daca are vreo legatura ca am inchis si redeschis telefonul dar ma bucur ca functioneaza.

  13. Daca m-a blocat cineva pe WhatsApp mai poate vedea ce mesaje ii trimit?eu ii trimit la cineva dar nu imi raspunde cred ca cum ii suparat pe mine.Dar cand dau la detalii imi apare mesaj citit.Chiar imediat

    • Dacă te-a blocat, nu vede ce-i trimiți, dar dacă apare „Mesaj citit”, înseamnă că le vede și nu vrea să-ți răspundă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *